У грудні 2019 року КМУ затвердив Рамковий план заходів щодо приведення системи управління в найбільших державних підприємствах у відповідність до стандартів корпоративного управління, затверджених Організацією економічного співробітництва та розвитку – ОЕСР.
ДК “Укроборонпром” також визначено серед підприємств, обраних Урядом для реформування.
Зокрема, стандарти ОЕСР є світовими настановами щодо прозорого та ефективного управління державними підприємствами без ризиків політичної корупції.
Для наглядових рад як найвищих органів управління підприємствами у Керівних принципах ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності (у редакції 2015 року) визначаються такі рекомендації, як:
● чітко визначені повноваження та відповідальність членів наглядових рад;
● наявність необхідної кваліфікації у членів наглядових рад;
● забезпечення незалежності членів наглядових рад; наявність повноважень призначати і звільняти директора тощо.
Натомість вищий орган управління – Наглядова рада ДК “Укроборонпром” фактично формується та підпорядкована президентській гілці влади; провадить свою діяльність на безоплатній основі; часто формується з політиків, народних депутатів та підприємців, які мають власний бізнес в ОПК. Також траплялися випадки відсутності будь-якої діяльності Наглядової ради Концерну протягом тривалого періоду.
Для прикладу, згідно зі звітом Державної аудиторської служби за результатами фінансового аудиту діяльності ДК “Укроборонпром” за період 2015 – 2017 років встановлено, що більше року Наглядова рада Концерну як вищий орган його управління, що контролює та регулює діяльність інших органів управління, фактично не здійснювала власних повноважень.
Протягом 2019 – 2021 років до Наглядової ради “Укроборонпрому” було призначено 12 осіб, половина з яких обіймали посади менше 12 місяців.
У 2021 році під час огляду спеціалістами ОЕСР практик корпоративного управління на підприємствах України державної форми власності були зроблені висновки, що процес кадрового відбору в оборонних державних підприємствах залишається “переважно політичним”. Зокрема, в “Укроборонпромі” членів Наглядової ради призначають Президент і КМУ без формальної процедури.
Як приклад, відсутність незалежного вищого органу управління. У серпні 2019 року тодішній директор ДК “Укроборонпром”, розуміючи, що в найближчі дні буде звільнений з посади, одноосібним рішенням без погоджень Наглядової ради вивів з-під контролю Концерну найбільшого спецекспортера зброї – “Укрспецекспорт”.